OPMW

13 OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD MONODRAMU WSPÓŁCZESNEGO - wyniki

W niedzielę, 13 września, zakończył się 13. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Teatrze Warsawy. Jak co roku, zjechali na to wydarzenie z całej Polski wielbiciele monodramu i twórcy specjalizujący się w tej specyficznej formie teatralnej. Tegoroczny Przegląd zaskoczył bardzo wysokim poziomem spektakli, dużą frekwencją publiczności, ale przede wszystkim różnorodnością. Obok klasycznych monodramów kontynuujących chlubną tradycję monodramu polskiego, pojawiły się propozycje korzystające z form takich jak: stand-up czy współczesny performans. Równie zróżnicowana była tematyka spektakli: od klasycznych opowieści opartych na dobrej literaturze, po prześmiewcze pastisze czy muzyczne impresje poetyckie. W tym roku bowiem Przegląd miał na celu nie tylko zgromadzić najlepsze monodramy z całej Polski, ale również rozszerzyć pojęcie monodramu o nowe techniki, style czy dziedziny. Dlatego Ogólnopolskiemu Przeglądowi w Teatrze Warsawy towarzyszyły warsztaty dramaterapeutyczne „Jaka jest Twoja opowieść”, warsztaty fotograficzne z Andrzejem Świetlikiem „Portret Prywatny”,  instalacja Monodramy Radiowe Michał Zaidlewicza, a na zakończenie OPMW odbył się autorski koncert Macieja Trifonidisa inspirowany ideą monodramu pt.  mono_gram.  Rozpoczęcie i zakończenie 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego  uświetniły przedstawienia – laureaci z zeszłego roku „Samospalenie”, nagroda aktorska dla Przemysława Bluszcza i „Od przodu do tyłu”, spektakl nagrodzony na 12. OPMW Nagrodą Główną.

W ramach samego konkursu zostało pokazane 10. spektakli, z których Jury w składzie: Anna Seniuk, Piotr Ratajczak, Jacek Wakar i przedstawiciel publiczności -Wojciech Balewicz  wyłoniło zwycięzców.

Nagrody otrzymali:

- Bartosz Mazurkiewicz za role w przedstawieniu  ”KONIEC” z Teatru KOD w Dębnowskim Ośrodku Kultury - wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000zł 

dwie równorzędne nagrody aktorskie w wysokości 2000zł 

- Mirosława Żak za rolę w przedstawieniu „WIELCY INNI. JEZUS, GOMBROWICZ, OSIECKA” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu 

oraz

- Marcela Stańko za rolę w przedstawieniu „CZY RYBY ŚPIĄ?” z Teatru Polskiego w Poznaniu.

- GRAND PRIX  w wysokości 6000zł dla najlepszego przedstawienia Przeglądu otrzymali  autorzy  spektaklu „TONIEJESTPOSTAWARTYSTYCZNA! CZYLI PREMIERY NIE BĘDZIE!” z Fundacji Rozwoju Tańca_Eferte  z Warszawy i Teatru Rozbark z Bytomia: Anna Piotrowska i Łukasz Pawłowski.

Za rok Teatr Warsawy planuje kolejny 14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego, na który już dziś serdecznie zapraszamy!