FESTIWAL SZTUK CZYTANYCH

Zapraszamy do Teatru WARSawy na FESTIWAL SZTUK CZYTANYCH współorganizowany przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT!

 

Trzy dni, sześć współczesnych tekstów, sześciu reżyserów, dyskusje i spotkania z twórcami

WSTĘP WOLNY BEZ KONIECZNOŚCI DOKONYWANIA REZERWACJI

DZIEŃ UKRAIŃSKI - 22.10., start: 19:00

Pavlo Arje - "Chwała bohaterom", przekład Anna Bihun-Korzeniowska, reżyseria Wojciech Urbański

obsada: Janusz Nowicki,  Jerzy Schejbal, Magda Górska,  Aneta Todorczuk – Perchuć,  Joanna Mogilnitskiy, Tomasz Borkowski

"Chwała bohaterom" jest tekstem nie tyle przewrotnym, co wywrotowym... Oto w szpitalu w jednej sali na dwóch sąsiednich łóżkach spotyka się dwóch weteranów – czerwonoarmista i upowiec. Autor wchodzi na grząski grunt ukraińskich wyborów, wsłuchuje się w racje obu stron, a także artykułuje rzeczy, które do tej pory tak wyraźnie w ukraińskiej dramaturgii, w jednym utworze, wyartykułowane nie zostały – chodzi o zbrodnie dokonane przez obie formacje. Pamięć historyczna to ruchome piaski interpretacji. To raczej manipulacja „niepamięcią”.

Pavlo Arje - dramaturg i artysta konceptualny, autor ponad dziesięciu sztuk, laureat nagród, stypendysta, uczestnik międzynarodowych programów (organizowanych m.in. przez londyński Royal Court Theater).

 

Masza Wakuła - "Polarnicy", przekład Anna Bihun-Korzeniowska, reżyseria Mikołaj Lizut

obsada: Magdalena Lamparska, Bartłomiej Topa

Opowieść o pękającym świecie na zewnątrz człowieka, wewnątrz człowieka i między ludźmi. Do polarnika Di, pracującego na jedynej ukraińskiej stacji polarnej, przyjeżdża narzeczona – również Di. Ciągnie po śniegu swą suknię ślubną w nadziei, że tym razem uda im się pobrać. Ucieczka na koniec świata nie oznacza jednak ucieczki od problemów, a mróz niczego nie konserwuje…

Masza Wakuła - urodzona w Kijowie. Z wykształcenia architektka. Mieszka w Kanadzie. Prócz literatury zajmuje się architekturą konceptualną i współczesnym wzornictwem.

 

DZIEŃ AUSTRIACKO-NIEMIECKI - 23.10., start: 19:00

Miroslava Svolikova - "usadzeni", przekład Iwona Uberman, reżyseria Katarzyna Łęcka

obsada: Łukasz Borkowski, Marek Pyś, Jakub Wieczorek, Zbigniew Suszyński

Sztuka Svolikovej stanowi eksperyment językowy, również na polu edytorskim. Tytułowi „usadzeni“ to społeczność pogrążona w stagnacji, związana z jednym miejscem, z którego nie ma ucieczki, wegetująca niejako poza czasem i pamięcią. Swoisty chór zrozpaczonych upatruje ratunku w jednej osobie i jej przepowiedniach. Proroctwo odbiera wszelką nadzieję – „stale będzie ten sam zły koniec“. Pozostaje biernie obserwować jak podpalone miasteczko po raz kolejny obraca się w popiół.

Miroslava Svolikova - austriacka dramatopisarka i artystka wizualna, uczestniczka projektów artystycznych, laureatka wielu nagród dramaturgicznych.

Marius von Mayenburg - "Bum", przekład Karolina Bikont, reżyseria Grzegorz Chrapkiewicz

obsada: Ewa Konstancja Bułhak, Aneta Todorczuk – Perchuć, Waldemar Barwiński, Grzegorz Kwiecień , Bartosz Wesołowski, Adrian Zaremba

Ralf Bum to prawdziwy urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie i nie tolerując sprzeciwu. "Bum" to sztuka o parciu na władzę. Mayenburg pokazał tu w zjadliwie satyrycznym ujęciu tęsknotę świata współczesnego za silnymi, przebojowymi mężczyznami typu macho, za przywódcą, który potrafi znaleźć proste rozwiązania na złożone problemy.

Marius von Mayenburg - niemiecki autor, dramaturg, tłumacz i rezyser. Jego sztuki były tłumaczone na ponad 30 języków i są wystawiane na całym świecie.

 

DZIEŃ DUŃSKI - 24.10., start: 19:00

Line Knutzon - "Wkrótce nadejdzie czas", przekład Bogusława Sochańska, reżyseria Karolina Kirsz

obsada: Aleksandra Matlingiewicz, Dariusz Wnuk, Julia Konarska, Sławomir Głazek, Monika Obara, Jolanta Olszewska

W centrum sztuki stoi małżeństwo upiorne w swojej przeciętności, żyjące w stanie wielomiesięcznej abstynencji seksualnej. Chcieliby usiąść i podyskutować o ważkich sprawach jak normalni ludzie, ale nie mają żadnych poglądów. Pewnego dnia pada propozycja, że będą zamieniać się rolami skrajnych prawicowów i lewicowców. Na zawsze pozostaną jednak w idealnym, przeciętnym środku – czyli nigdzie. Utwór jest komedią w duchu Latającego Cyrku Monty Pythona, w której wszyscy wplątują się w dziwaczne romanse, układy, intrygi.


Line Knutzon - "Gitarzyści", przekład i reżyseria Paweł Partyka

obsada: Magdalena Howorska, Aleksandra Lechocińska, Mikołaj Kłosiewicz, Dominik Bobryk

Komedia skrząca się absurdalnym humorem. Grupa przyjaciół, tytułowych gitarzystów, gromadzi się pod domem przyjaciela, który zmarł w niewyjaśnionych, wybitnie nierockandrollowych okolicznościach (wiemy tyle, że „zamieszany” był w to toster). Muzycy chcą ustalić listę utworów na podwórkowy koncert in memoriam. "Gitarzyści" są też satyrą na mechanizmy demokracji. Bohaterowie poddają każdą, nawet najdrobniejszą, decyzję głosowaniu, po krótkiej chwili i tak zapominając, za jaką opcją chcieli się opowiedzieć.

Line Knutzon - duńska aktorka i dramatopisarka. Jej styl bywa porównywany do stylu Samuela Becketta. Sztuki Knutzon z powodzeniem są wystawiane w Danii i za granicą, były tłumaczone m.in. na szwedzki, angielski, norweski, niemiecki, francuski.

 

PARTNERZY:
Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Austriackie Forum Kultury
Duński Instytut Kultury

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

Brak spektakli