KAMIENIE W KIESZENIACH (spektakl Teatru Montownia)

Pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa filmowa z Hollywood. W tym wydarzeniu widzą dla siebie niepowtarzalną szansę dwaj statyści z okolicy – Charlie i Jake. Jednak „Kamienie w kieszeniach” to nie tylko spektakl o kulisach kręcenia filmu, ale również opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności, wolności i marzeniach.

Wykonawcy całkowicie zrezygnowali ze scenografii i rekwizytów. Choć sztuka roi się od najróżniejszych indywiduów – poczynając od miejscowego narkomana na zblazowanym reżyserze kończąc – na pustej scenie widzimy tylko dwóch aktorów. Mając do dyspozycji jedynie swoje ciało, tekst i wyobraźnię, muszą stworzyć świat pieniędzy i blichtru z jednej oraz zakompleksionej prowincji z drugiej strony.

Spektakl Teatru Montownia.

„Spektakl wyczarowany jest aktorstwem, światłem i muzyką. To zasługa debiutującego reżysera Krzysztofa Stelmaszyka, który skromnie mówił, że jego obecność na próbach sprowadzała się do roli pierwszego widza. Okazał się więc widzem z wyczuciem i ogromną znajomością teatralnego rzemiosła”

                                                                                     Paulina Sygnatowicz, Życie Warszawy

„Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki doskonale radzą sobie z zadaniami (czasem aż za dobrze, bo na granicy przesady, ale ich sprawność budzi niekłamany podziw widowni), budując postaci bez wspomagania rekwizytów, charakteryzacji czy innych dodatków: jedynym tworzywem - i w tym ograniczeniu jest szlachetność - są oni sami, ich dyspozycje fizyczne i psychiczne. Wszystko to sprawia, że powstaje spektakl czysty, klarownie przekazujący myśl autorki, a przy tym mieniący się wieloma kolorami: od parodii po liryczną refleksję. Ta zmienność nastrojów sprawia, że uwaga widza zostaje zatrzymana i to pomimo przerwy, którą teatry coraz rzadziej odważają się robić podczas przedstawienia.”

                                                                                       Tomasz Miłkowski, Przegląd

 

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

Brak spektakli