PLAŻA

Dwa małżeństwa spotykają się przez cztery lata podczas wakacji, gdzieś w hotelu przy tytułowej Plaży. Wydaje się, że wiodą zwyczajne życie. Szczęście rodzinne, ulubione hobby, codzienne drobne kłopoty. A jednak w bohaterach tkwią głębokie, silne emocje, których z różnych powodów nie wyrażają wobec życiowych partnerów. Wspólne wakacje spędzane w tym samym miejscu przez kolejne lata, działają katalizująco. Skrywane uczucia zostają uwolnione.

Peter Asmussen rozbiera każdą z postaci z kostiumu powierzchownej codzienności i pozostawia w nagości człowieczego wnętrza. Odkrycie tej nagości daje bohaterom szansę zobaczenia siebie w pełni ale równocześnie odbiera możliwość pozostania takimi jak dotychczas.

 

PETER ASMUSSEN zaliczany jest do grona autorów, którzy wpłynęli na odrodzenie się duńskiej dramaturgii. Jest zdobywcą licznych nagród, a jego sztuki grane są w Anglii, Szwecji, Niemczech, Francji, a obecnie również Polsce.
Sztuki Asmussena, mistrza skandynawskich klimatów i najsłynniejszego duńskiego współczesnego dramatopisarza, cechuje wysoka wartość literacka (znana polskiemu widzowi i czytelnikowi choćby z dramatów i scenariuszy filmowych współtworzonych z Larsem von Trierem, m.in. „Przełamując fale”; „Dogville”) ceniona nie tylko w Skandynawii, ale na całym świecie.

Dramaty Asmussena stanowią niepokojącą diagnozę ludzkiego stanu ducha, wyjałowienia uczuciowego i poczucia niespełnienia. Odczuwalna jest w nich atmosfera twórczości Augusta Strindberga i Henrika Ibsena, ale nie interesują go uwarunkowania społeczne postaci, raczej ich przeżycia wewnętrzne i uniwersalne dla każdego człowieka stany psychiczne.

 

Dofinansowano ze środków m. st. Warszawy.

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

Brak spektakli