PROJEKT KOFFTA

12 najpiękniejszych utworów Jonasza Kofty. Część w znanych aranżacjach m.in. Włodzimierza Nahornego, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Korzyńskiego i w nowych, zupełnie nieznanych – Tomasza Krezymona.

 

"Projekt Koffta" to koncert złożony z kilkunastu utworów Jonasza Kofty. Aktorka wybrała te najbardziej emocjonalne i kobiece.  Jonasz Kofta doskonale rozumiał płeć piękną, przez co jego teksty brzmią niezwykle uniwersalnie; odbiera się je tak, jakby napisane były wczoraj.

Założeniem „Projektu Koffta” było takie dobranie utworów, aby ich wydźwięk był mocno współczesny. Tomasz Krezymon zaaranżował na nowo kompozycje, nadając im brzmienie elektroniczne. Napisał też muzykę do trzech, dotąd nie śpiewanych wierszy Kofty, w dość oryginalnym, współczesnym stylu.

Koncert jest też poniekąd przekrojem twórczości poety i kabareciarza. Mamy tu  utwory liryczne, dowcipne, mądre i zjadliwie inteligentne. Trafiające w kobiecą, wrażliwą i delikatną część natury każdego z nas.  Oczywiście dorobku Kofty  nie da się przedstawić w pigułce, ale zarówno koncert, jak i płyta dają szansę spotkania się z jego poezją  i wspólnego doświadczenia emocji w niej zawartych.

 

Aneta Todorczuk o płycie i koncercie:

 

"Dlaczego akurat Kofta? Bo jestem w nim zakochana od kilkunastu lat. Utwory będą bardzo nowoczesne, w stylu muzyki elektronicznej. Wszyscy, którzy słuchają tych piosenek w trakcie prób, pytają: czy to naprawdę Kofta? Jego teksty kojarzą się bardziej klasycznie. Na płycie znajdą się takie kompozycje jak „Z Tobą chcę oglądać świat”, znana z twórczości Zbigniewa Wodeckiego, czy „Jej portret”, który pewnie wszyscy kojarzą.


To moja wypowiedź o tym, co drzemie w mojej duszy, sercu, mózgu. To zbiór utworów artysty, którego teksty brzmiały w mojej głowie od lat. Kofty, który mnie zachwycał, powalał na łopatki, przy którym płakałam i wzruszałam się, kiedy byłam niedojrzała. Kofty, którego podziwiałam za odwagę i inteligencję, kiedy byłam już dojrzalsza. Ta płyta opowiada o mnie. Gdybym umiała pisać, pewnie sama bym to napisała. Ale zrobił to za mnie Jonasz Kofta i bardzo mu za to dziękuję."

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

Brak spektakli